Головна » Сервер віртуалізації
Сервер віртуалізації
- Віртуалізація уявлень
- Віртуалізація додатків
- Віртуалізація серверів
Всі ці типи успішно використовуються в IT, але ми детальніше зупинимося на третьому варіанті. Віртуалізація сервера - це процедура поділу фізичного сервера на кілька унікальних, ізольованих один від одного серверів. Здійснюється ця процедура за допомогою програмного забезпечення, здатного формувати ресурси фізичного сервера в задані пули і розподіляти їх між віртуальними машинами.
Дана технологія була створена для підвищення гнучкості та адаптивності IT інфраструктури. Розглянемо ряд переваг і недоліків цієї технології:
- Оптимізація споживання обчислювальних ресурсів. Якщо розмістити програмні сервери на різні фізичні сервери, стає складно контролювати процес використання ресурсів. Одні сервери можуть простоювати, а інші, навпаки відчувати брак ресурсів. Це може бути пов'язано з сезонністю або активністю користувачів. Віртуалізація вирішує цю проблему, за умови грамотної побудови структури.
- Зниження витрат на утримання обладнання. Скорочуючи кількість фізичних серверів - ми скорочуємо витрати на їх утримання.
- Прискорення процесу обміну даними. При використанні обміну даними між віртуальними серверами ми суттєво скорочуємо час на міграцію.
- Спрощення обслуговування. За допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ми можемо "на льоту" створити snapshot всієї файлової системи сервера і, в подальшому, використовувати для відновлення ранньої копії або перенесення віртуального сервера на інший фізичний.
- Зниження відмовостійкості. Потрібно розуміти, що в разі відмови фізичного сервера, будуть недоступні всі віртуальні сервери, які на ньому знаходяться. До усунення причини апаратної відмови або перенесення віртуальних серверів на інший фізичний, всі сервіси, що надаються віртуальними машинами, будуть недоступні. Також варто відзначити, що існує можливість створення відмовостійких кластерів, що в рази підвищує відмовостійкість, але збільшує витрати на утримання обладнання.
- Підвищення вимог до обслуговуючого персоналу. Для обслуговування системи віртуалізації необхідні кваліфіковані фахівці, що в свою чергу відбивається у витратах на утримання технічної підтримки.
- Зниження продуктивності. Програмне забезпечення системи віртуалізації вимагає певних ресурсів для виконання. Продуктивність серверів з виртуалізацією трохи поступається продуктивності серверів, які не використовують віртуалізацію. Для середньостатистичних сервісів це незначно, але для додатків, що вимагають максимальної продуктивності, варто врахувати цей факт.
Де використовується віртуалізація серверів
- Об'єднання великої кількості програмних серверів в один продуктивний пул;
- Продаж продуктивної потужності. Деякі компанії створюють віртуальні сервери (VPS) для подальшої здачі в оренду із щомісячною оплатою;
- Розробка ПЗ, тестові лабораторії та навчання. Віртуалізацію можна використовувати як тестову площадку з дуже гнучкою структурою;
- Створення високодоступних додатків на основі кластера.
Підсумок
Резюмуючи вищенаписане, можна сказати, що використання віртуальних технологій не завжди виправдано і залежить від конкретного випадку, що розглядається. Наша компанія вже багато років успішно використовує систему віртуалізації Proxmox Virtual Environment з відкритим вихідним кодом, засновану на Debian. Як гіпервізора використовує KVM і LXC.
Ми вважаємо, що віртуалізація виправдана навіть при наявності одного сервера. Це дає можливість в майбутньому безперешкодно додати новий сервер, а також, при необхідності, швидко перенести сервер в іншу локацію (зміна дата центру або фізичного сервера).
Для наочності, розглянемо приклад. Припустимо, виникла необхідність створити термінальний сервер на базі Windows Server для спільної роботи користувачів з різним ПЗ (1С, CRM, бази даних і т.д.). Замовляємо фізичний сервер, створюємо на ньому віртуалізацію і одну віртуальну машину. Через якийсь час захотілося створити IP телефонію на базі asterisk. Створюємо ще одну віртуальну машину.
Ще через якийсь час потрібно створити свій власний web сервер додатків на базі Linux і розмістити на ньому web сайт або CRM. Створюємо віртуальну машину для цієї мети. Таким чином ми додали 2 сервери без будь-яких капіталовкладень в устаткування. Звичайно, це всього лише окремий приклад, який можливий за умови, що фізичний сервер спочатку мав достатній запас продуктивності.